Aktualności Aktualności

O lasach niepaństwowych słów kilka

W minioną sobotę (tj.02.07.2016 r.) na terenie Nadleśnictwa Lębork odbyło się wyjazdowe spotkanie zarządu Polskiego Związku Zrzeszeń Leśnych (PZZL). Organizatorem sesji wyjazdowej było Pomorskie Stowarzyszenie Właścicieli Lasów Prywatnych.

Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji Nadleśniczego Nadleśnictwa Lębork, w którym przybliżona została charakterystyka walorów przyrodniczych nadleśnictwa oraz sytuacja lasów prywatnych w zasięgu administracyjnym jednostki. Przybyły z ramienia Dyrektora RDLP w Gdańsku Pan Stanisław Łazowy zapoznał uczestników spotkania z funkcjonowaniem wypracowanej współpracy pomiędzy RDLP Gdańsk, właścicielami lasów niepaństwowych oraz starostwami. Następnie wszyscy członkowie zarządu, przedstawiciel Dyrektora RDLP w Gdańsku, reprezentacja Nadleśnictwa Lębork z Nadleśniczym Janem Dominieckim oraz zaproszeni goście udali się w teren, gdzie mogli zapoznać się z uprawami i młodnikami założonymi przez właścicieli lasów prywatnych z Pomorskiego Stowarzyszenia WLP na terenie Nadleśnictwa Lębork.

 

Własność lasów w Polsce

W odróżnieniu od krajów Unii Europejskiej gdzie większość lasów skupiona jest w rękach prywatnych właścicieli, w naszym kraju aż 81% to lasy publiczne, z czego 77% lasów zarządzanych jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe. Lasy prywatne stanowią  zatem 19 % powierzchni leśnej kraju, z tym, że od 1990 do 2014 roku udział lasów prywatnych wzrósł o 2 %, głównie dzięki zalesieniom gruntów porolnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW). Prawa i obowiązki właścicieli lasów niepaństwowych określone są w ustawie o lasach, a gospodarowanie nimi jest prowadzone wg uproszczonego planu urządzania lasu lub decyzji starosty wydanej na podstawie inwentaryzacji stanu lasu. Nadzór nad prowadzeniem gospodarki leśnej przez właścicieli prywatnych lasów sprawuje starosta, który może powierzyć go nadleśniczemu miejscowego nadleśnictwa.

W województwie pomorskim 11,5 % lasów stanowią lasy niepaństwowe. Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku wszystkie lasy prywatne (50 tys. ha) objęte są uproszczonymi planami urządzania lasu, a starostowie powierzyli sprawowanie nadzoru nadleśniczym poszczególnych jednostek. Dzięki wypracowanej współpracy pomiędzy właścicielami lasów a władzami samorządowymi i nadleśnictwami, realizowanie zadań i nadzór przebiegają sprawnie i efektywnie, a jakość drzewostanów prywatnych jest aktualnie zbliżona do jakości lasów państwowych. Zgodnie z przepisami ustawy o lasach leśnicy doradzają właścicielom lasów prywatnych przy prowadzeniu gospodarki leśnej, udostępniają sadzonki drzew i krzewów leśnych, wykonują na koszt nadleśnictw zabiegi ochronne i zwalczające w przypadku wystąpienia organizmów zagrażających trwałości lasu, a także sporządzają wielkoobszarowe inwentaryzacje stanu lasu oraz prowadzą bank danych o lasach.

W zasięgu administracyjnym Nadleśnictwa Lębork pozostaje 1001 ha lasów prywatnych. Większość właścicieli lasów niepaństwowych z naszego terenu od 2009 roku zrzeszona była w Nadmorskim Stowarzyszeniu Właścicieli Lasów Prywatnych, które to stowarzyszenie było jednym z głównych inicjatorów powstania Polskiego Związku Zrzeszeń Leśnych o zasięgu ogólnokrajowym.

Lasy Skarbu Państwa oraz lasy prywatne stanowią łącznie ok. 30% powierzchni leśnej Polski. Wzrost powierzchni lasów w kraju oraz miąższości drewna w nich zakumulowanej jest wspólnym sukcesem zarówno właścicieli lasów niepaństwowych jak i Lasów Państwowych.


Nadleśnictwa i inne

 

 


Polecamy Polecamy