Asset Publisher Asset Publisher

Uwaga pożary lasów!

Na terenie Nadleśnictwa Lębork obowiązuje trzeci – najwyższy – stopień zagrożenia pożarowego. W ostatnich dniach na terenie naszego nadleśnictwa doszło już do czterech pożarów lasów.

Utrzymujące się wysokie temperatury oraz brak opadów powodują szybkie wysychanie ściółki i roślinności dna lasu. Wystarczy iskra, aby spowodować pożar. Obecnie w okolicznych lasach mamy trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Wilgotność ściółki na poziomie poniżej 10% w lesie można porównać do wilgotności kartki papieru.

Do pierwszego pożaru doszło w minioną sobotę (20 kwietnia) na terenie leśnictwa Małoszyce w okolicach Malczyc. Spłonęło 1,50 hektara ściółki leśnej, a w akcji gaśniczej brało udział trzynaście jednostek straży pożarnej. Na szczęście pożar udało się ugasić. Do drugiego pożaru doszło na terenie leśnictwa Darżewo. Spłonął 1 ar lasu. Dzięki szybkiej interwencji straży pożarnej i zaangażowaniu Leśników udało się ogień opanować i straty są mniejsze niż w pierwszym wypadku. Kolejny pożar wybuchł w bezpośrednim sąsiedztwie lasu w leśnictwie Strzeszewo na terenie plantacji choinkowej w miejscowości Roszczyce. Na szczęście pożar w godzinach nocnych udało się opanować i uratowano pobliski las od nieszczęścia. Wczoraj natomiast las palił się w leśnictwie Stęknica. Przyczyną pożaru było ognisko rozpalone w lesie przez dzieci. Na szczęście pożar ugaszono, ale spaliło się 25 arów młodego drzewostanu.

Nadleśniczy Nadleśnictwa Lębork zdecydował o niewprowadzaniu jeszcze zakazu wstępu do lasu. Należy jednak zachować szczególną ostrożność i czujność. Jeżeli zauważymy chociażby drobny pożar, alarmujmy służby, czy to straż pożarną czy pracowników nadleśnictwa. Nie posługujmy się na terenie lasów otwartym ogniem. Ze wstępnych ustaleń straży pożarnej wynika, że 3 z 4 opisanych powyżej pożarów powstały z winy człowieka. W Darżewie pożar zapoczątkowała uszkodzona linia energetyczna, na którą w wyniku silnego wiatru spadło drzewo.

 

Jeśli zauważysz POŻAR w lesie - DZWOŃ 

Numer alarmowy do Straży Pożarnej  998 lub 112

Dyspozytor punktu alarmowo-dyspozycyjnego (PAD) Nadleśnictwa Lębork codziennie od 9.00 do 20.00 606 661 621

Siedziba Nadleśnictwa Lębork w godzinach 7.00 do 15.00 pod nr. tel. 59 863 59 52

 

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe (PGL LP)
Jesteśmy organizacją z ponad 90 letnią tradycją. Prowadzimy zrównoważoną, potwierdzoną międzynarodowymi certyfikatami FSC i PEFC gospodarkę leśną na ponad 7,6 mln ha powierzchni  naszego kraju. Systematycznie zwiększamy lesistość Polski z 21 proc. w roku 1945 do 29,6 % obecnie. Konsekwentnie realizujemy „Krajowy program zwiększania lesistości”, dzięki któremu do roku 2050 lesistość Polski wzrośnie do 33%. Cechuje nas samodzielność finansowa. Znaczną częścią naszego zysku dzielimy się ze społeczeństwem. Wspieramy m.in.: Budżet Państwa, samorządy terytorialne, Parki Narodowe; organizacje pozarządowe, wspieramy remonty lokalnych dróg oraz inne, ważne dla Państwa przedsięwzięcia.  
Nasze profesjonalne działania oraz wieloletnie doświadczenie w połączeniu z wiedzą i odpowiedzialnością za powierzony nam majątek są gwarancją bezpieczeństwa ekologicznego Polski.
                                                                                                              
PRACUJEMY W  ZGODZIE Z NATURĄ!