Asset Publisher Asset Publisher

Gospodarka leśna w okresie zimowym

Przylot pierwszych żurawi czy kwitnący wawrzynek wilczełyko to znaki, że wiosna tuż tuż. Jednak wciąż jeszcze trwa zima, a ta właśnie pora roku w lesie gospodarczym to okres bardzo pracowity. Prowadzi się teraz zintensyfikowane prace związane z  pozyskaniem drewna, surowca jak do tej pory niezastąpionego i potrzebnego w wielu dziedzinach naszego codziennego życia.

Niska temperatura, często zalegający śnieg i stan uśpienia, w którym znajdują się rośliny sprzyjają prowadzeniu cięć zimą. Przymrozek sprzyja konserwacji drewna zmniejszając jego podatność na atak ze strony grzybów powodujących jego rozkład. Pozyskanie zimowe zabezpiecza również drewno od szkód powodowanych przez owady, które o tej porze roku znajdują się jeszcze w stanie uśpienia. Prowadzenie ścinki, a następnie zrywki drzew w lesie gdy zalega śnieg jest pożądane  z punktu widzenia ochrony nalotów czyli młodego pokolenia drzewostanu. Warstwa białego puchu pełni rolę „kołderki" pomagając w uniknięciu nadmiernego zniszczenia dolnych warstw lasu. W miesiącach zimowych podobnie jak w późniejszym okresie drewno pozyskujemy głównie podczas trzebieży i rębni.

Zabieg trzebieży w skrócie polega na przerzedzeniu lasu z nadmiernej ilości drzew, a te które zostaną stworzą tzw. szkielet drzewostanu, który osiągnie dojrzałość rębną w przyszłości (dożyje do fazy starodrzewu). Oprócz użytkowania przedrębnego (w tym trzebieży)  prowadzimy również  tzw. cięcia rębne. W trakcie tego zabiegu wycina się drzewa, które osiągnęły już dojrzałość, czyli stan w którym uzyskały najlepsze cechy zgodnie z przyjętymi kryteriami (jako kryteria bierze się pod uwagę: dojrzałość biologiczną, dojrzałość odnowieniową, dojrzałość największej wydajności surowcowej, dojrzałość rębną techniczną i dojrzałość finansową). Cięciami rębnymi wycinamy wszystkie drzewa na mniejszych bądź większych powierzchniach, które nazywamy odpowiednio gniazdami lub zrębami, a które to powierzchnie w ciągu najbliższych 5 lat w okresie wiosennym zostaną odnowione tj. obsadzone sadzonkami drzew, które stworzą nowe pokolenie lasu.

Pozyskanie drewna na terenie Nadleśnictwa Lębork prowadzi się na dwa sposoby: tradycyjny, czyli za pomocą ręcznej pilarki i bardziej nowoczesny z użyciem maszyn wielooperacyjnych tzw. harwesterów.