Asset Publisher Asset Publisher

Wyjątkowe i cenne drewno z lęborskich lasów obecne na gdańskiej submisji

8 marca 2019 roku w siedzibie Nadleśnictwa Lipusz odbędzie się ogłoszenie wyników II Submisji Drewna Cennego organizowanej przez RDLP w Gdańsku. Obecnie na dwóch placach ekspozycyjnych znajduje się drewno z nadleśnictw całej Gdańskiej Dyrekcji Lasów Państwowych. Akcent lęborskich lasów również jest obecny na submisji pod postacią pięknego, wyselekcjonowanego drewna dębowego i bukowego.

Prace organizacyjne w nadleśnictwach zaczęły się dużo, dużo wcześniej, bo przygotowanie drewna zarówno na submisję jak i na umowy dla naszych stałych klientów są analogiczne i zaczynają się od fazy planowania. Każde nadleśnictwo gospodaruje na podstawie zapisów zawartych w Planie Urządzania Lasu (PUL) zatwierdzonym przez Ministra Środowiska i obowiązującym przez 10 kolejnych lat. W tym właśnie planie każdy fragment lasu jest opisany i dla każdej konkretnej jego części zapisane są działania, których leśnicy przestrzegają podczas prowadzenia gospodarki leśnej. Postępując zgodnie z zapisami PUL leśnicy wzorowo działają w imię zasad zrównoważonego rozwoju, który można zdefiniować jako taki, który odpowiada obecnym potrzebom ludzi bez ograniczania przyszłym pokoleniom możliwości do zaspokojenia swoich potrzeb przy jednoczesnym połączeniu trzech aspektów: przyrodniczego, gospodarczego oraz społecznego. Działamy i rozwijamy się w taki sposób, aby nie umniejszać zasobów przyrodniczych naszym dzieciom i wnukom.

W 2017 roku Leśniczowie z Nadleśnictwa Lębork stworzyli plan określający w jakich wydzieleniach będą prowadzili prace, do których obligują ich zapisy zawarte w aktualnie obowiązującym Planie Urządzania Lasu na lata 2013 - 2022. Równolegle z planowaniem leśnicy przystąpili do sporządzania szacunków brakarskich. Na tym etapie byliśmy w stanie wstępnie oszacować ilość drewna cennego jaka drzemie w lęborskich lasach i zostanie pozyskana w wyniku prowadzenia cięć w 2019 roku. Mając informację o gatunku i ilości drewna, gdzie podstawowym kryterium wyboru była jego jakość i dymensje (minimalna ilość wad drewna na pobocznicy takich jak guzy, róże, zabitki i krzywizna), udało Nam się wybrać w sumie ponad 140 m3 drewna dębowego oraz bukowego z przeznaczeniem na submisję. Kolejnym krokiem było rozpoczęcie prac z zakresu pozyskania drewna. Podczas ścinki, a następnie zrywki wybranych sztuk należało podjąć specjalne środki, takie jak zastosowanie dłuższych prowadnic w pilarkach, prowadzenie wyłącznie zrywki nasiębiernej i ciągła asekuracja ciągników, natychmiastowe zabezpieczenie czół drewna, które ze względu na swoje wymiary i panujące naprężenia są bardzo podatne na pęknięcia. Następnie pozyskane i zaewidencjonowane drewno przewiezione zostało na miejsce docelowe, czyli place ekspozycyjne, gdzie ułożono je sztuka po sztuce oraz dokonano ostatniego dopieszczenia surowca i opisania wymiarów na czołach. Przygotowane w powyższy sposób drewno zostało udostępnione zainteresowanym oferentom.

Stosunkowo niewielka ilość drewna o wygórowanych parametrach dostępna na rynku, sprawia, że osiąga ono wysokie ceny podczas aukcji, a to ma swoje odzwierciedlenie w późniejszym jego przeznaczeniu. Cenne drewno przekazywane na submisje trafia na rynek drewna mającego często szczególne i bardzo specyficzne zastosowanie. Całkiem możliwe, że drewno pochodzące z gdańskiej submisji trafi do Waszych domów. Skrawanymi płatami drewna mogą zostać oklejone Wasze meble albo elementy wnętrza samochodów. Drewno dębowe może trafić do bednarza w postaci klepek, które po złożeniu w beczkę przekażą do znajdującego się w nich wina dodatkowy, naturalny i wyjątkowy bukiet smaków.

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe (PGL LP)
Jesteśmy organizacją z ponad 90 letnią tradycją. Prowadzimy zrównoważoną, potwierdzoną międzynarodowymi certyfikatami FSC i PEFC gospodarkę leśną na ponad 7,6 mln ha powierzchni  naszego kraju. Systematycznie zwiększamy lesistość Polski z 21 proc. w roku 1945 do 29,6 % obecnie. Konsekwentnie realizujemy „Krajowy program zwiększania lesistości”, dzięki któremu do roku 2050 lesistość Polski wzrośnie do 33%. Cechuje nas samodzielność finansowa. Znaczną częścią naszego zysku dzielimy się ze społeczeństwem. Wspieramy m.in.: Budżet Państwa, samorządy terytorialne, Parki Narodowe; organizacje pozarządowe, wspieramy remonty lokalnych dróg oraz inne, ważne dla Państwa przedsięwzięcia. 
Nasze profesjonalne działania oraz wieloletnie doświadczenie w połączeniu z wiedzą i odpowiedzialnością za powierzony nam majątek są gwarancją bezpieczeństwa ekologicznego Polski.
                                                                                                             
PRACUJEMY W  ZGODZIE Z NATURĄ!