Lista aktualności Lista aktualności

Oglądamy drewno z "drugiej" strony

Realizując zapisy Ustawy o lasach leśnicy dbają o lasy wykonując zabiegi hodowlane i pielęgnacyjne, podczas których pozyskuje się drewno. Pozyskane drewno trafia następnie do firm przetwarzających drewno, gdzie dostaje drugie życie. W zależności od tego co wytwarza przedsiębiorca, nasze drewno, pozyskane w okolicach Lęborka zmienia się w drewniany stół, zabawkę, papier do pakowania prezentów, belkę do budowy domów itd.

Podczas wyjazdu szkoleniowego pracownicy Nadleśnictwa Lębork mieli okazję przyjrzeć się naocznie procesom technologicznym przygotowywanego przez nich surowca trafiającego do zakładu przerobu drewna. W przypadku nowoczesnych zakładów znaczna automatyzacja  produkcji wymusza niejednokrotnie przygotowanie drewna o ściśle określonych parametrach. Leśnicy na co dzień pracujący w terenie zapoznali się podczas wyjazdu technicznego z najważniejszymi wadami drewna, mającymi szczególne znaczenie dla produkcji wyrobów przez przemysł przerobu drewna, gdyż są to wady często dyskwalifikujące drewno kłodowane do stworzenia asortymentu cennego takiego jak płyty w technologii LVL. Wyjazd pozwolił leśnikom spojrzeć na drewno z drugiej strony. To samo drewno, które w procesie pozyskania dla leśników jest produktem, dla tartaków czy innych firm przerabiających ten surowiec jest substratem do produkcji bardzo często cennych przedmiotów np. skrzypiec.

W Czarnej Wodzie zlokalizowane są dwa z trzech zakładów o zasięgu krajowym, międzynarodowej firmy, przetwarzającej głównie drewno kłodowane, produkujące asortyment służący do budowy m.in. nowoczesnych domów drewnianych (płyty w technologii LVL, belki dwuteowe do konstrukcji ścian, stropów i dachów, wełnę drzewną itp.). Ekologiczne produkty budowlane wytwarzane z drewna pozwalają na projektowanie oraz budowę domów w standardzie energooszczędnym, w tym również tzw. domy pasywne. Zakład w Czarnej Wodzie jest przykładem wdrażania nowoczesnych systemów mechanizacji pracy na poziomie światowym. Praca w zakładach przetwarzających drewno do łatwych nie należy ze względu na warunki jakie panują podczas produkcji (pył drzewny, hałas, wysoka temperatura i wilgotność itd.). Odwiedzona przez lęborskich leśników fabryka zatrudnia obecnie ok. 200 osób w 3 zmianowym wymiarze pracy, głównie do nadzoru nad pełną automatyzacją linii produkcyjnych, podczas gdy przejęty Zakład Płyt Pilśniowych, na bazie którego zbudowano obecną fabrykę, zatrudniał ponad 1000 osób. Ponadto zmniejszenie obsady i zastąpienie ludzi maszynami podniosło efektywność i wydajność pracy kilkakrotnie.

Produkty produkowane przez firmę z Czarnej Wody są eksportowane obecnie do 40 krajów na całym świecie.